Koncept Kontinua

 Na knihu Koncept Kontinua jsem narazila již v těhotenství a byl to vlastně počátek mé pouti oborem zvaným kontaktní rodičovství. U nás tato kniha vyšla v roce 2007, ale autorka Jean Liedloff ji napsala již v roce 1975.

 Autorka podnikla několik výprav k venezuelským indiánům, které změnily její pohled na lidskou přirozenost, a poté ve své knize popisuje důvody, proč jsme my na Západě většinu času nespokojení a nešťastní. Indiáni a jejich děti jsou naopak většinu času spokojení, usměvaví a v podstatě neznají rivalitu a agresivitu. Autorka došla k závěru, že tato naše nespokojenost má své kořeny ve způsobu naší západní výchovy miminek a malých dětí, která na rozdíl od Indiánů není založená na intuici a evolučních pravidlech.

Indiáni vycházejí potřebám svých miminek a malých dětí vstříc na sto procent, to znamená, že pokud má miminko hlad, dostane kdykoliv chce. Nemusí se vůbec dožadovat jiné pozornosti, protože ve dne i v noci je stále ve fyzickém kontaktu (přes den uvázané v šátku a v noci spí společně s matkou) s maminkou nebo jiným členem kmene, a tím se i účastní veškerého dění dospělých. Nikdo nemá strach, že miminko bude moc rozmazlené tím, že se pořád nosí. Naopak, díky nošení a účasti na běžných aktivitách nosiče je dítě vystaveno optimálním a reálným podnětům (dotek, teplo, zima, vítr), může se tedy harmonicky rozvíjet a tvořit si pravdivý obrázek o světě.

Jak dítě povyroste a začíná prozkoumávat okolí, vždy si hlídá svou maminku, která mu dává naprostou důvěru, že se o sebe samo postará. Pokud odejde někam dál, bere dítě s sebou. Je také zajímavé, že si děti hrají s předměty, které my v západní společnosti považujeme za nebezpečné (šípy, nože, atd.), ale počet úrazů a nehod při tomto přístupu k dětem je minimální, protože dospělí jim zkrátka věří, že si nechtějí ublížit.

Batole se tedy vzdaluje od své matky jen dle svých možností a ví, že kdykoliv s k ní vrátí je mu vyhověno ve všech jeho aktuálních potřebách. Postupně se děti formou napodobování dobrovolně začleňují do všedních aktivit kmene. Dětem je také jasně ukázáno, jaké chování je přípustné a jaké není, aniž by byla shazována jejich důstojnost. 

Pokud chtějí rodiče převést princip Konceptu Kontinua do našich civilizovaných podmínek, jediné úskalí je fakt, že maminky jsou většinu času samy se svými dětmi a chybí jim další členové kmene na výpomoc, nošení, názorné příklady starších dětí atd. Proto je občas třeba dělat určité kompromisy mezi KK a naší moderní výchovou (spaní v kočárku, atd.) aby si maminka mohla také odpočinout. Je ale také nutné říci, že jakékoliv zařazení některého z principů KK má jen svá pozitiva.

 

Kontakt

Kateřina Venzarová

info@kontaktnirodicovstvi.cz

Praha 10 - Kolovraty

+420 777 561 776

Vyhledávání

Doporučené odkazy

  

 

  

 

 

 

 

Osobní prodej šátků na nošení dětí Didymos.

Ukázkové šátky k vyzkoušení a vzroky všech šátků k vidění. Více info na tel nebo email.

Copyright © 2008, Kontaktnirodicovstvi.cz. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode