Kontaktní otcovství

 Může se zdát, že KR zahrnuje pouze miminko a maminku a že otec je odstrčen na druhou kolej. Ale opak je pravdou a bylo by škoda kdyby si to tatínkové mysleli. A jak to tedy doopravdy je s rolí otců? 

Většinou každý kdo se stane jednou otcem se začne zajímat o své dítě. Otcové se učí starat se o miminko stejně tak jako maminky a to většinou způsobem pokus omyl. Je jen na nás ženách abychom jim daly potřebný prostor, důvěru a zkrotily naši touhu jim radit. Vždyť tráví se svými dětmi daleko méně času (až na výjimky), potřebují tedy více prostoru aby se naučili přebalit, utišit a jinak pečovat o miminko stejně účinně jako my. Většina otců se však nemůže dočkat toho, až dítě povyroste a budou moci trávit společný čas aktivněji. Je však třeba, aby již mezi otcem a miminkem vznikla vazba a otec si miminko začal užívat. A není to něco co se jen tak stane, naopak je to třeba budovat a tvořit. 

Pokud je do péče o dítě zapojen i otec, je to ku prospěchu všech zúčastněných. Miminko samozřejmě pozná, že tatínek je jiný než  maminka ale jeho účast velmi ocení. Účast otce také velmi pomáhá matce v náročných situacích, tatínek je schopný se o dítě postarat na určitý čas a matce tak ulehčit a dovolit si odpočinout. Otec také může snáze pochopit jak je maminka pro miminko důležitá a je tedy lépe schopný vytvořit prostředí ve kterém může maminka investovat svou energii do dítěte. Jednoduše, když se oba rodiče dělí o práci s dítětem, prospívá to jim všem a také celkovému manželství.

 Několik tipů pro kontaktní „otcovství“ 

1-     Začněte brzy , již v těhotenství. Hlaďte bříško, mluvte s miminkem, choďte na prohlídky s partnerkou.

2-     Vazba s novorozencem – Dr. Greenberg v knize The birth of a father píše: Otcové, kteří jsou přítomni u porodu a účastní se tvorby vazby spolu s matkou a novorozencem se cítí více jako rodič, mají pocit důležitější role v životě svého dítěte. Také je to vede k tomu více se účastnit na péči o dítě. Čím dříve začnou, tím více se cítí kompetentní. Otec může být stejně schopný a citlivý jako matka.

3-     Dotek – Způsob jak poznat více své dítě je skrze dotek a sdílení zkušeností. Dotekem se naladíte na jemný způsob komunikace svého miminka.Noste své dítě na rukách, v šátku, pokládejte si ho na hrudník, zpívejte mu ukolébavku, přebalujte, atd,

4-     Nošení v šátku- noste své dítě v šátku, jděte na procházku nebo můžete pracovat na zahradě, atd. Poskytujete tak dítěti velmi cenné vzory a životní návyky běžného života. A maminka má možnost si odpočinout.

5-     Podporujte svou partnerku v jejím mateřství a uchraňte ji vnějším vlivům, které ji mohou v této citlivé době rozhodit, např. trenéři dětí a jiné nevyžádané rady jak pečovat o dítě.

6-     Disciplína a výchova – pro úspěšnou výchovu musíte své dítě znát. Způsob jak ho poznat je skrz péči o něj a citlivé reagování na jeho potřeby. Je třeba být jen otevřený, citlivý a intuitivní. To později usnadní výchovu dítěte, předejde se mnoha konfliktům neboť budete vědět jak své dítě motivovat k tomu co chcete vy.

Autor: Katka V

Zdroj:

Sears, W., Sears, M. : The Attachment parenting book  Little, Brown and Company, 2001

Kontakt

Kateřina Venzarová

info@kontaktnirodicovstvi.cz

Praha 10 - Kolovraty

+420 777 561 776

Vyhledávání

Doporučené odkazy

  

 

  

 

 

 

 

Osobní prodej šátků na nošení dětí Didymos.

Ukázkové šátky k vyzkoušení a vzroky všech šátků k vidění. Více info na tel nebo email.

Copyright © 2008, Kontaktnirodicovstvi.cz. Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode